Busy day coming up for area cross country teams

Staff Reports
-

When all the Wyoming Valley Conference cross country teams gather for the Ed Narkiewicz Coaches Meet Wednesday at the Wyoming County Fairgrounds, it will be a busy day of competition.

The same set of results that will be used for scoring all the teams against each other for another meet champion will also be used to score certain sets of teams against each other to complete the dual-meet schedule.

Multiple postponements from rainy days and conditions that left some courses unusable have led to the season still needing to be completed.

Wyoming Area and Pittston Area will each have their last three dual meets scored along with being part of the overall championship meet championship.

The boys and girls regular season champions are likely to be determined from the results of the various dual meets that complete the standings.

SUNDAY, OCT. 14

Boys soccer: Meyers at Wyoming Area, Tenth Street Field, 1 p.m.

Girls soccer: Meyers at Wyoming Area, Tenth Street Field, 3 p.m.

MONDAY, OCT. 15

Girls tennis: District 2 singles tournament, Kirby Park, 8:30 a.m.

Field hockey: Wyoming Area at Pittston Area, Primary Center Field, 4:15 p.m.

Girls volleyball: Coughlin at Wyoming Area, 4:30 p.m.

Girls volleyball: Pittston Area at Hazleton Area, 4:30 p.m.

Boys soccer: Wyoming Valley West at Pittston Area, Trippi Stadium, 7 p.m.

TUESDAY, OCT. 16

Girls tennis: District 2 singles semifinals and finals, Kirby Park, 1 p.m.

Boys soccer: Wyoming Area at Holy Redeemer, Luzerne County Rec Field, Forty Fort, 4:15 p.m.

Girls soccer: Holy Redeemer at Wyoming Area, Tenth Street Field, 4:15 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 17

Boys and girls cross country: Ed Narkiewicz Wyoming Valley Conference Coaches Meet, Wyoming County Fairgrounds, 3 p.m.

Boys and girls cross country: Pittston Area vs. Berwick, Northwest, Nanticoke, Wyoming County Fairgrounds, 3 p.m.

Boys and girls cross country: Wyoming Area vs. Wyoming Valley West, Tunkhannock, Lake-Lehman, Wyoming County Fairgrounds, 3 p.m.

Field hockey: Wyoming Seminary at Wyoming Area, Atlas Field, 4:15 p.m.

Girls volleyball: Crestwood at Pittston Area, 4:30 p.m.

Boys soccer: Pittston Area at Coughlin, Wilkes-Barre Memorial, 7 p.m.

Girls soccer: Coughlin at Pittston Area, Primary Center, 7 p.m.

THURSDAY, OCT. 18

Boys soccer: Holy Redeemer at Wyoming Area, Tenth Street Field, 4:15 p.m.

Girls soccer: Wyoming Area at Holy Redeemer, Luzerne County Rec Field, Forty Fort, 4:15 p.m.

Girls volleyball: Pittston Area at Hanover Area, 4:30 p.m.

Girls volleyball: Wyoming Area at Hazleton Area, 4:30 p.m.

FRIDAY, OCT. 19

Field hockey: Crestwood at Wyoming Area, Atlas Field, 4 p.m.

Field hockey: Delaware Valley at Pittston Area, Primary Center, 4:15 p.m.

Football: Hanover Area at Wyoming Area, Sobeski Stadium, 7 p.m.

Football: Pittston Area at Crestwood, 7 p.m.

Girls soccer: Pittston Area at Wyoming Valley West, Spartan Stadium, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 20

Field hockey: Pittston Area at Honesdale, 10 a.m.

TO BE DETERMINED

Girls tennis: District 2 doubles tournament

https://www.psdispatch.com/wp-content/uploads/2018/10/web1_Pittston-Area-School-District-1.jpg

Staff Reports